Kuchnia

Cytrynowy sernik z kaszy jaglanej (bez cukru, glutenu i nabiału)

Nawet jeśli nie jemy nabiału, nie musimy rezygnować z przyjemności jedzenia sernika. Podobne ciasto można przygotować z serka tofu, nerkowców czy kaszy jaglanej. Może nie zawsze uda się sprawić, by ciocia Jola na przyjęciu nie zorientowała się, że je sernik nie zrobiony na bazie twarogu. Jeśli jednak ciocia Jola jest otwarta na eksperymenty, może być pozytywnie zaskoczona. Zwłaszcza jeśli jemy jajka i użyjemy ich do upieczenia cytrynowego sernika z kaszy jaglanej. Takie ciasto jest bardziej wilgotne i puszyste niż wegańska wersja.

Ponieważ truskawki są coraz tańsze, polecam wypróbowanie wersji z musem truskawkowym.

Potrzebne składniki:

  • szklanka suchej kaszy jaglanej
  • pół szklanki mleka roślinnego lub wody
  • pół szklanki daktyli lub innego słodzidła (np. cukru kokosowego, ksylitolu)
  • pół szklanki oleju kokosowego
  • 4 jajka
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • skórka otarta z cytryny
  • sok z połowy cytryny
  • 2 garści rodzynek

Sposób przygotowania:

Jeśli używamy do słodzenia daktyli, zalewamy je połową szklanki gorącej wody i odstawiamy na 15 minut lub zagotowujemy z mlekiem. Osobno zalewamy wrzątkiem rodzynki i odstawiamy. Prażymy kaszę jaglaną bez tłuszczu. Przesypujemy ją na sitko i przelewamy wodą. Przekładamy z powrotem do garnka i wlewamy 3 szklanki wody. Od momentu zagotowania gotujemy kaszę przez 15 minut, aż wchłonie wodę. Miksujemy cukier z mlekiem lub daktyle z wodą/mlekiem, w którym się moczyły wraz z olejem kokosowym. Wbijamy jajka i ponownie miksujemy. Dodajemy sok z cytryny, startą skórkę z cytryny, mąkę ziemniaczaną i kaszę jaglaną. Miksujemy na gładką masę. Dodajemy odsączone rodzynki i mieszamy ciasto łyżką. Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia i wlewamy do niej masę jaglaną. Pieczemy ciasto przez 60 minut w temperaturze 180°C.

Propozycja podania:

Ciasto nie jest zbyt słodkie. Jeśli wolimy słodsze, możemy zrobić na nie polewę czekoladową lub polać je musem truskawkowym czy jagodowym, a poza sezonem musem bananowym (wystarczy zmiksować banana na gładką masę, dodając ewentualnie kilka łyżek mleka roślinnego).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top