Kuchnia

Koktajl figowo-kokosowy

Do koktajli można wrzucić praktycznie wszystko i za to je lubię. Lubię czasem zaszaleć i zrobić wieloskładnikowy koktajl, gdzie można wrzucić takie dobroci jak zmielony len czy spirulinę.  Zazwyczaj robię je spontanicznie, z tego co mam akurat pod ręką. Natomiast najbardziej w swoim repertuarze koktajli cenię te, gdzie wystarczą dwa proste składniki, które często mam pod ręką. Gdy nachodzi mnie ochota na zdrowy, szybki i sycący napój, mogę wtedy szybko je przyrządzić. Jednym z takich magicznych płynów jest właśnie koktajl figowo-kokosowy. Figi są bardzo zdrowe, bo zawierają najwięcej wapnia wśród owoców suszonych, poza tym również żelazo, fosfor, magnez i garść witamin. Dzięki takiemu składowi pomagają w walce z anemią, osteoporozą czy stresem. Nie zawsze udaje się kupić miękkie figi suszone i wtedy ich jedzenie na surowo jest dość problematyczne. Wystarczy natomiast zamoczyć je przez chwilę w gorącej wodzie i zmiksować z mlekiem kokosowym, by przerodziły się w słodki napój. Prawda, że proste?

Potrzebne składniki:

  • kilka fig suszonych
  • mleko kokosowe (można zastąpić kilkoma łyżkami zmielonych wiórków kokosowych i większą ilością wody)
  • kilka łyżek gorącej wody i zimna woda według uznania

Sposób przygotowania:

Obcinamy od fig ogonek i kroimy je na mniejsze kawałki. Wrzucamy do pojemnika od blendera i zalewamy gorącą wodą, tak by były w całości przykryte. Czekamy chwilę i dolewamy mleko kokosowe oraz wodę. Wszystko miksujemy.

Celowo nie podaję dokładnych proporcji, bo warto poeksperymentować z konsystencją oraz słodyczą napoju. Pamiętajmy o tym, że zarówno figi jak i mleko kokosowe jest słodkie, więc w przypadku mleka kokosowego w puszce dajmy kilka łyżek, a w przypadku mleka w kartonie zacznijmy od pół szklanki mleka. Dodajemy tyle wody, by uzyskać odpowiednią konsystencję (może to być także smaczny mus) czy by skorygować zbyt słodki smak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top