Kuchnia

Mleko kokosowe

Roślinne mleka to świetna alternatywa dla osób, które nie mogą lub nie chcą pić mleka, bo np. nie lubią jego smaku.  Bardzo silne lobby mleczarskie reklamuje jak może mleko i produkty mleczne, podkreślając, że to główne źródło wapnia. Tymczasem wiele badań mówi o tym, że spożycie mleka nie zmniejsza ryzyka zachorowania na osteoporozę. Jeśli spożywamy słodzone produkty mleczne takie jak owocowe to nie tylko nie dostarczamy naszemu organizmowi wapnia, a wręcz jest on wykradany z naszych kości, żeby uczestniczył w trawieniu cukru. Dodatkowo podpuszczka czyli enzym rozrywający wiązania białek mleka  zanika w wieku dziecięcym, gdyż natura nie przewidziała spożywania mleka przez ssaki w wieku dorosłym , stąd wynikają też problemy z jego trawieniem.

Jest wiele mniej kontrowersyjnych i mniej promowanych źródeł wapnia, co nie oznacza że gorszych, takich jak mak, sezam niełuskany, migdały, amarantus, figi, quinoa czy zielona pietruszka. Gotowe mleka roślinne są często wzbogacane w wapń. Możemy też sami takie mleko sobie przyrządzić, o czym pisałam już tutaj. Jeśli nie mamy jednak czasu na całonocne moczenie orzechów, bo potrzebujemy szybko je do czegoś wykorzystać, z pomocą przychodzi mleko kokosowe. Wystarczy zmiksować wiórki z gorącą wodą i je przecedzić. Mleko jest gotowe w pięć minut czyli szybciej niż zajmie nam wyjście po mleko do sklepu 😉

Mleko możemy wykorzystać tak samo jak tradycyjne mleko czyli do koktajli, płatków, naleśników czy ciast. Domowe mleko kokosowe różni się od tego, które możemy kupić w sklepie. Wprawdzie w lodówce wytrąci się na powierzchni stała część, ale jej ilość jest niewystarczająca do jego ubicia. Nie w każdym przepisie z wykorzystaniem mleka kokosowego znajdzie więc zastosowanie, ale można go użyć śmiało w większości przepisów, które wymagają dodania mleka czy mleka roślinnego.

Sposób przygotowania:

100g wiórków kokosowych zalewamy litrem wrzątku. Jeśli mamy czas, to możemy zostawić je na 5 minut. Miksujemy wiórki z wodą (świetnie sprawdza się w tym celu mikser kielichowy, ale ręczny też możemy wykorzystać). Przecedzamy mleko przy użyciu drobnego sitka, gazy lub pieluszki tetrowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top