DIY Dom

Przepis na domową pastę do zębów

Trochę mnie na blogu nie było z powodu wakacyjnych wyjazdów. Mam już kilka pomysłów na kolejne wpisy, tymczasem postanowiłam wrzucić przepis, o który pytała mnie niedawno znajoma. Chodzi mianowicie o naturalną pastę do zębów, którą możemy przygotować sami w 5 minut. Jej konsystencja i smak odbiegają oczywiście od pasty komercyjnej, więc potrzeba chwili, by się przyzwyczaić do jej smaku (słonego, bo mnie bardziej pasowała wersja z dodatkiem soli). Plusem jest oczywiście to, że wiesz co w niej jest, nie ma w niej fluoru oraz możesz ją błyskawicznie przygotować, gdy tylko Ci się skończy. Pasty dostępne w sklepach zawierają chemiczne dodatki oraz siarczany i fluorki. Fluor jest toksyczny i w dużych ilościach poważnie szkodzi naszemu zdrowiu m.in. wpływa na spadek ilorazu inteligencji, zmniejszenie odporności, alergie, zmniejszenie wchłaniania magnezu, nasilenie objawów trądziku i poważnego zatrucia organizmu. Jest szczególnie niebezpieczny w przypadku dzieci, które lepiej niż dorośli absorbują fluor z innych źródeł takich jak woda.

Na rynku można znaleźć teraz sporo alternatywnych past, które nie zawierają fluoru. Taką pastę możemy też robić samemu używając do tego celu m.in. oleju kokosowego, który ma właściwości antybakteryjne oraz sody oczyszczonej, która poprzez swoje właściwości ścierne pomaga w oczyszczaniu zębów. Jeśli mamy, świetnie będzie dodać też ksylitol, który nie jest cukrem, tylko alkoholem cukrowym. W przeciwieństwie do tradycyjnych słodzideł ma właściwości przeciw próchnicze.

Potrzebne składniki:

  • 3 łyżki sody oczyszczonej
  • 1 łyżka stołowa drobno zmielonej soli morskiej
  • kilka kropli olejku eterycznego z mięty lub dowolnego innego np.: anyżu, goździków,
  • 2  łyżeczki oleju kokosowego
  • 1 łyżeczka ksylitolu
  • opcjonalnie: ½  łyżeczki suszonej szałwii drobno zmielonej (szałwia działa przeciwbakteryjnie, jednak ma wyrazisty  smak)

Sposób przygotowania:

Sól morską zmiel w młynku do kawy, na bardzo drobny proszek. Wymieszaj sól z sodą i olejkiem. Na tym etapie możesz już się zatrzymać i używać jako proszek do zębów. Wymieszaj z olej kokosowym, aż pasta nabierze właściwej konsystencji. Umieść w małym,  szczelnym słoiczku. Dla celów higienicznych dobrze jest dla każdego członka rodziny przygotować odrębny słoiczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top