Dom

Od czego zacząć swoją przygodę z olejkami eterycznymi

Kiedyś olejki zapachowe kojarzyły mi się tylko z kominkami do aromaterapii. Tymczasem nie mam nadal kominka (choć właśnie pomyślałam, że dobrze jednak byłoby sobie taki nabyć), natomiast mam już niezłą  kolekcję olejków eterycznych. Właśnie – eterycznych. Olejki zapachowe można tylko rozpylać w powietrzu, natomiast olejki eteryczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Szukajmy tych naturalnych, by mieć pewność, że kupujemy produkt najwyższej jakości. Wiąże się z tym czasem wyższa cena i zazwyczaj konieczność zakupu przez internet, jednak warto zapłacić więcej, by mieć pewność, że produkt ten nam nie zaszkodzi. Olejki eteryczne najczęściej pozyskuje się poprzez destylację z parą wodną z odpowiedniego surowca roślinnego. Mają bardzo skomplikowany skład chemiczny i w wielu przypadkach zawierają ponad 300 różnych substancji, stąd też ubogie składnikowo olejki syntetyczne nie mogą z nimi konkurować. Odpowiednio dobrane olejki mają działanie lecznicze.

Olejki eteryczne mają bardzo szeroki zakres zastosowań. Wybierając olejki kierujmy się celem ich przeznaczenia, ale także naszymi upodobaniami zapachowymi, potrzebami zdrowotnymi oraz zasobnością portfela. Dobry olejek może kosztować nawet kilkanaście złotych, stąd lepiej najpierw zastanowić się czego tak naprawdę szukamy.  Czy chcemy olejek wykorzystać do masażu, kąpieli, aromaterapii czy też może do domowych kosmetyków oraz środków czystości. Oto przykładowe możliwości zastosowania olejków:

  1. Kąpiel – potrzeba nam 10 kropli olejku o ulubionym zapachu. Jeśli kąpiemy się wieczorem, na dobry sen świetnie zadziała olejek lawendowy. O tym, jaki olejek wybrać w zależności od problemów z cerą, pisałam ostatnio (Jaką sól do kąpieli wybrać?).
  2. Kąpiel stóp – do miski z wodą wlewamy kilka kropli olejku. Na zmarznięte stopy wybierzmy olejek cynamonowy i rozmarynowy, na zmęczone – olejek lawendowy, rozmarynowy, cytrynowy lub sosnowy, a w przypadku potliwości stóp – olejek szałwiowy, herbaciany, cyprysowy, lawendowy.
  3.  Aromaterapia – do specjalnego kominka wlewamy 15 kropli olejku. Poszczególne olejki mają różne właściwości np. odświeżające, uspokajające, przeciwbakteryjne, itp. Jeśli chcemy wybrać olejek o konkretnych właściwościach czy działaniu najlepiej przejrzeć opis wszystkich olejków. Jeśli chcemy tylko, by w mieszkaniu ładnie pachniało sięgnijmy po zapach pomarańczy czy cynamonu.
  4. Masaż ciała – do 15 ml oleju bazowego dodajemy 4-6 kropli olejków eterycznych. Najlepszy będzie lawendowy lub z drewna cedrowego
  5. Pranie – zamiast płynu do płukania dodaj 10-20 kropli ulubionego zapachu.
  6. Mycie blatów – do butelki z rozpylaczem dodaj ciepłej wody z 3 kroplami olejku cytrynowego i z drzewa herbacianego.
  7. Mycie podłogi – do gorącej wody z octem dodaj kilka kropli olejku, najlepiej cytrusowego.
  8. Domowa pasta do zębów – do mieszaniny sody oczyszczone, soli morskiej i ksylitolu dodać kilka kropel olejku miętowego.
  9. Domowy płyn do naczyń lub proszek do zmywarki – różne są receptury. Zwykle dla ładnego zapachu dodaje się olejek cytrynowy lub miętowy.
  10. Uniwersalny środek czyszczący – wlej wodę do butelki z rozpylaczem i dolej kilka kropel olejku z drzewa herbacianego oraz z cytryny. Możesz nim być m.in. blaty kuchenne czy czyścić kosz na śmieci.
  11. Pranie pieluszek wielorazowych – dla lepszego odświeżenia pieluszek do pojemnika na płyn do płukania dolej olejku z drzewa herbacianego. Może to być też olejek lawendowy.
  12. Sposób na bezsenność – skrop olejkiem lawendowym poduszkę. Olejek ten można też stosować dla dzieci. Można skropić nim ściany lub dodać kropelkę tego olejku do ich przytulanek.
  13. Perfumy – na nadgarstek daj q-2 krople olejku jaśminowego, lawendowego lub waniliowego. Mężczyźni mogą wybrać zapach cy[rysu lub goździka.
  14. Płukanie ust – do wody dodaj kilka kropel olejku cytrynowego lub miętowego.
  15. Łupież – weź 5 kropli olejku z rozmarynu i lawendy i dodaj do 3 łyżek, jakiegoś bezzapachowego oleju. Wmasuj rzecz w skórę głowy i pozostaw na 10 minut. Po czym umyj głowę bio szamponem.
  16. Inhalacja – zastosowanie do niej kilku kropel olejku eukaliptusowego pozwoli na szybkie przetkanie nosa.
  17. Nudności – zapach olejku miętowego potrafi łagodzić nudności. Nasmaruj szyję i górną część klatki piersiowej. Może pomóc też olejek imbirowy, lub lawendowy.
  18. Pielęgnacja włosów – można dodawać do szamponu czy do płukania włosów olejek stosowny do naszych problemów z włosami:
    Tłuste włosy – rozmaryn, cytryna, trawa cytrynowa, bazylia, paczula, ylang ylang, drzewa herbacianegoSuche włosy – miętowy

    Wzrost włosów – rozmaryn, bazylia, lawenda, ylang ylang, drzewo cedrowe

    Łupież – szałwia, cytryna, cedr, eukaliptus, lawenda, mirra, paczuli, drzewa herbacianego

To tak naprawdę tylko niektóre zastosowania olejków. Możliwości ich używania są naprawdę zdumiewające. Jeśli kupimy naturalne olejki eteryczne, możemy ich używać nawet do ciast czy deserów.  Jeśli zdecydujemy się na zakup konkretnego olejku, najlepiej poszukać szczegółowych informacji, o tym jak go stosować. Może się okazać, że nie tylko przyda nam się do kąpieli, ale może też odstraszać komary czy pomagać na żylaki. Sama odkrywam ostatnio ich nowe zastosowania. Obiecuję też kupić sobie w końcu kominek zapachowy i pewnie wtedy wypróbuję kolejne zapachy.

Na razie mam kilka swoich ulubionych olejków od których można zacząć ich stosowanie:

  • lawendowy – ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Ma właściwości uspokajające, ale też antybakteryjne. Można go stosować w inhalacjach oraz jako środek do odstraszania owadów. Świetnie się sprawdza do odświeżania prania, w tym pieluszek wielorazowych. Jest moim ulubionym zapachem do stosowania przy relaksacyjnej kąpieli. Ostatnio skrapiałam też nim nadgarstki oraz poduszkę przed spaniem. Dla mnie absolutne must have.
  • miętowy – ułatwia trawienie, działa przeciwbakteryjnie, stosowany jest także jako środek przeciwbólowy (zimny kompres z olejkiem lawendowym i miętowym pomaga na ból głowy). Może być stosowany przy przeziębieniach (inhalacje) i przy problemach trawiennych (pomagają kąpiel, woda z dodatkiem oleju czy jego wdychanie). Osobiście stosuję olejek miętowy przede wszystkim do robienia domowych środków czystości. Dodaję kilka kropli do pasty do zębów, płynu do mycia naczyń czy proszku do zmywarki.
  • grejpfrutowy – ma działanie antybakteryjne, odświeżające oraz ściągające. Dodaje sił witalnych przy złym samopoczuciu, ospałości i wyczerpaniu. Oczyszcza pory skórne, likwiduje plamy, chroni przed cellulitis i rozstępami skóry (nie można go stosować zaraz przed wyjściem na słonce). W moim domu olejek ten dodaje do mycia blatów, podłogi oraz do prania. Ma piękny, odświeżający zpach, który unosi się potem po całym domu. Mój ulubiony zapach z cytrusowych olejków.
  • z drzewa herbacianego – skuteczny naturalny antyseptyk i środek dezynfekujący, który działa na bakterie, wirusy i grzyby.  Jest polecany przy problemach skórnych (trądzik), przy problemach jamy ustnej i paradontozie, przy infekcjach i chorobach górnych dróg oddechowych, przeciwko owadom i do pielęgnacji stóp. Można go też używać jako płynu do płukania ust. Ze względu na antyseptyczne właściwości jest szczególnie polecany do prania pieluszek wielorazowych i dlatego właśnie stoi cały czas na półce w łazience. Poza tym można używać go do czyszczenia różnych powierzchni, w tym toalety.
  • cytrynowy – działa bakteriobójczo oraz odświeżająco. Może być stosowany przy kłopotach z oddychaniem (inhalacje) i przy obniżaniu gorączki. Polecany przy różnego rodzaju infekcjach skórnych, takich jak trądzik i wypryski, a także do pielęgnacji paznokci. Używany jest w odświeżaczach powietrza, a także w przemyśle spożywczym. Ma bardzo szerokie zastosowanie np. odstrasza owady.  Oosbiście dodawałam olejek cytrynowy do robionych przeze mnie środków czyszczących np. płynu do mycia naczyń oraz do płukania włosów.

Teraz marzy mi się olejek goździkowy, cynamonowy i bergamotkowy. A wam który olejek najbardziej się spodobał?

 

 

7 thoughts on “Od czego zacząć swoją przygodę z olejkami eterycznymi

  1. Do kominka zapachowego dodaję trochę wody i do niej wkraplam kilka kropli olejku eterycznego. Rzadko używam jednak kominka. Częściej olejki wlewam do kąpieli czy naturalnych środków czystości. Olej bazowy jest potrzebny, gdy używamy olejku bezpośrednio na skórę. Do tej pory używałam w ten sposób olejku z drzewa herbacianego w celach leczniczych. W przypadku masażu polecałbym wymieszanie olejku z olejkiem migdałowym.

  2. Nie polecam kominków zapachowych- pod tym względem, że olejki pod wpływem ciepła traca swe właściwości. Dlatego też lepiej zainwestowac dyfuzor ultradzwiekowy lub po porstu rozcienczyc sobie z wodą i rozpylic w pomieszczeniu ;]

    1. Słuszna uwaga Linko. Jeśli zależy nam tylko na ładnym zapachu to można użyć kominka. Jeśli chcemy dodatkowo skorzystać ze zdrowotnych właściwości danego olejku rzeczywiście lepsza będzie inna metoda. Rozpylenie go z wodą to prosta i tania metoda.

    1. Jeśli dodaję olejków do prania dodaję je wraz z niewielką ilością wody do komory na płyn do płukania. Nie miałam nigdy problemów z tym, by zrobiły się jakieś plamy. To tylko kilka kropli, a ubrania ładnie pachną.

  3. Do kominka nie jest potrzebny olej bazowy, tylko woda. Nalewa się ją do miseczki na górze i wkrapla kilka kropli olejku, a potem zapala tealight. Olej bazowy jest potrzebny do używania olejku na skórę. Ja najczęściej używam olejku na skórę, gdy boli mnie głowa i wtedy mieszam go z olejem kokosowym, wtedy dopiero wcieram w skórę głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top