Dom

Sprzątamy łazienkę. Naturalne sposoby

Po wpisie o domowych sposobach na sprzątanie kuchni, nadszedł czas na post o sprzątaniu łazienki. Gdy zaczniemy stosować naturalne sposoby, ze zdziwieniem odkrywamy, że nagle możemy się obejść bez Cifa, Domestosa czy innych niebezpiecznych dla zdrowia specyfików. Już nie musimy się obawiać, że nasze dziecko wypije żrący płyn, bo po prostu nie ma go w łazience, choć za to pojawia się ryzyko rozsypania po łazience sody oczyszczonej 😉 Może to być świetną zachętą do wyczyszczenia fug, o czym możecie poniżej przeczytać. Zachęcam do wypróbowania tych naturalnych metod.

Czyszczenie wanny, umywalki czy płytek

Na pół szklanki sody oczyszczonej dodaj ¼ szklanki szarego mydła w płynie (możemy je uzyskać poprzez rozpuszczenie we wrzątku startego mydła lub możemy kupić gotowe mydło w płynie). Możesz dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Polecam któryś z cytrusowych. Gąbką lub szczoteczką wyczyść tak przygotowaną pastą brudne powierzchnie w łazience.

Czyszczenie kafelków i fug

2 łyżeczki kwasku cytrynowego rozpuść w szklance ciepłej wody. Za pomocą szczoteczki czy gąbki wymyj płytki. Można też w tym celu wykorzystać sodę oczyszczoną i gąbkę nasączoną wodą.

Czyszczenie kabiny prysznicowej

Spryskaj drzwi kabiny octem, a następnie przetrzyj gąbką z sodą oczyszczoną. Spłucz wodą.

Mycie kubeczka na szczoteczki do zębów

Wyszoruj kubek w wodzie z octem. Jeśli w środku kubka osadził się kamień, nalej ciepłego octu i zostaw na pół godziny. Potem wymyj wnętrze gąbką i wypłucz wodą.

Nadawanie połysku armaturze

Zgnieć kawałek folii aluminiowe, tak aby świecąca strona pozostała na wierzchu. Wypoleruj nią krany i przetrzyj suchą szmatką.

Odświeżanie dywaników łazienkowych

Równomiernie posyp dywanik sodą oczyszczoną i zostaw na noc. Rano odkurz dywanik odkurzaczem.

Czyszczenie słuchawki prysznicowej

By usunąć kamień z sitka prysznica nalej do plastikowej miseczki ciepłego octu i włóż do niego końcówkę prysznica. Pozostaw na 30 minut. Potem wymyj słuchawkę szczoteczką do zębów i wypłucz ciepłą wodą.

Czyszczenie odpływów kanalizacyjnych

Wsyp do odpływu umywalki czy wanny szklankę sody oczyszczonej i zalej szklanką gorącego octu. Spłucz po kilku minutach litrem gorącej wody.

Czyszczenie muszli klozetowej

Wymieszaj 4 łyżki boraksu, 4 łyżki mydła w płynie, 200ml wrzącej wody i 10 kropli olejku z drzewa herbacianego. Przelej miksturę do butelki po płynie do czyszczenia WC i polej nim wnętrze muszli. Pozostaw na 15 minut, po tym czasie wyczyść toaletę szczotką i spłucz pełnym zbiornikiem wody.

Usuwanie kamienia z muszli klozetowej

Wlej do muszli podgrzany ocet i pozostaw na 30 minut. W ramach zapobiegania jego powstawaniu raz na tydzień wlej do muszli pół szklanki octu wymieszane z litrem gorącej wody.

Część sposobów zaczerpnęłam z książki “Dom bez detergentów” Małgorzaty Świgoń, a resztę znalazłam w internecie.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top